Замовлення екскурсій: (050) 303-89-80
Замовлення групових майстер-класів, курси для дітей з робототехніки, програмування та 3D-моделювання: (073) 073-11-00
Графік роботи: вівторок-неділя з 10:00 до 18:00, понеділок вихідний
Facebook Instagram Telegram-канал     

ГАРМАТА ГАУСА


Вираз «Х’юстон, у нас проблема» ви можете почути де завгодно в повсякденному житті, але тільки не біля експонату «Гармата Гауса» (всередині якого перебуває ракета). Адже наша ракета злітає без перебоїв. Командир американського космічного корабля «Аполлон-13» Джеймс Ловелл вимовив цю фразу під час експедиції на Місяць в 1970 році. Тоді в екіпажу корабля стався вибух кисневого балона на борту, а також з ладу вийшли дві з трьох батарей паливних елементів (Х’юстон — Космічний центр імені Ліндона Джонсона в місті Х’юстон, штат Техас). А ось разом з гарматою Гауса ви зможете уявити різні польоти в космос і здивуватися, як плавно ракета повертається на своє місце. Навіть Ілон Маск не відразу досяг такого результату з ракетами-носія Falcon 9.

Гармата Гауса

У нашому експонаті ракета є лише декоративним елементом. Вона є електромагнітним прискорювачем або односходинковою гарматою Гауса. Хоча сам Гаус має до неї непряме відношення. Він був математиком, заклав основи математичної теорії електромагнетизму, але технікою не займався.

Прискорювач — це котушка з мідного ізольованого проводу й джерело потужних короткочасних імпульсів електричного струму. Під котушкою перебуває невеликий сталевий стрижень, який втягується в котушку при пропущенні через неї струму. Якщо струм буде тривалим, то стрижень втягнеться всередину котушки і зупиниться. Для того, щоб гармата стріляла, імпульс закінчиться, коли стрижень влетить в котушку.
Ракета з’єднана зі сталевим стрижнем пластмасовою трубкою і по суті вона летить «верхом» на цьому стрижні.

Багато відвідувачів думають, що виштовхування ракети відбувається завдяки пружинам, які розташовані під нею. Але не все так просто, як здається на перший погляд! Пружини, навпаки, служать для м’якого приземлення ракети.

Для запуску ракети потрібно натиснути праворуч кнопку «Заряд». Потім варто почекати, коли загориться червона лампочка посередині пульта. Це означає, що в електричних конденсаторах накопичився достатній заряд. Натисніть зліва кнопку «Старт» і ракета злетить.

Теги: Гармата Гауса, Пушка Гаусса, Харьков

Навчальний центр ЛандауЦентр, пл. Свободи, 6, Харків (північний корпус ХНУ імені В. Н. Каразіна)